Patrick Zandl

Z Hulanopedia

Přejít na: navigace, hledání

Patrick Zandl (* 26. srpen 1974 Mnichov, Německo) je český internetový podnikatel, novinář a zakladatel zpravodajského serveru Mobil.cz. V diskusích používá přezdívku Tangero.

Za studií religionistiky se při cestách do zahraničí seznámil s technologií GSM, která v první polovině devadesátých let začínala nastupovat i v ČR. Na svých stránkách o náboženských tématech začal psát také o telekomunikačních technologiích a na konci roku 1996 se spolu s Filipem Streiblem a Petrem Mitošinkou rozhodli založit zpravodajský server Mobil.cz, aby zájemci o tyto technologie nemuseli hledat obsah na mnoha roztroušených stránkách. Mobil.cz byl spuštěn 1. ledna 1997. Téhož roku Zandl opustil firmu Medea (pozdější M.I.A.), kde pracoval jako analytik informačních zdrojů, a ujal se plně postu šéfredaktora Mobil.cz. V lednu 2001 prodal Mobil.cz i s přidruženými servery Technet (technické zpravodajství, převážně o počítačích) a BonusWeb (zaměřený na počítačové hry) vydavatelství MaFra, které jej později začleňuje do svého portálu iDNES. Zandl firmu opustil v lednu 2003.


Na konci listopadu 1998 stál spolu s Ondřejem Neffem a Ivem Lukačovičem u zrodu protestní akce Internet proti monopolu (známé též jako Bojkot) proti zdražení vytáčeného přístupu k Internetu následně ze strany tehdejšího SPT Telecomu. Díky velké mediální odezvě a demonstraci dvou tisíc lidí před sídlem společnosti přistoupil monopolní operátor na jednání, jehož výsledkem byl tarif Internet 99 a později i jeho modernizace Internet 2000.


V současnosti se věnuje převážně bezdrátovým sítím WiFi a jiné) a telekomunikacím vůbec – provozuje oborový weblog Marigold, založil také dvě další internetové firmy: Cinetik, zabývající se půjčováním DVD po Internetu, a Pipeline (poskytuje transport SMS zpráv mezi Internetem a sítěmi mobilních telefonů). Na Internetu na pokračování zveřejňoval svou sci-fi povídku Flotila Země; ta později vyšla v knižní podobě (nejprve jako příloha časopisu Pevnost). Stojí také za internetovým portálem Chronomag.cz.

V průběhu roku 2006 začal pracovat na projektu internetové televize Stream.cz.

V listopadu 2008 se stal novým šéfredaktorem internetového časopisu Lupa.cz.[1]


Je podruhé ženatý, jeho manželkou je novinářka Dita Eckhardtová, s níž má jednoho potomka. Z předchozího manželství s Pavlou Němcovou má dvě dcery.[2]

Publikace

  • 2003 Bezdrátové sítě WiFi: praktický průvodce. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2003. 204 s.
  • 2006 Flotila Země 1. vyd. Praha: Wolf Publishing, 2006. 180 s.

Reference

  1. http://www.lupa.cz/zpravicky/novym-sefredaktorem-lupa-cz-se-stal-patrick-zandl/
  2. http://www.marigold.cz/item/dva-takove-ze-zivota

Externí odkazy