F-ART:CMS

Z Hulanopedia

Přejít na: navigace, hledání

F-ART:CMS je publikační systém, který, podle vlastních slov Radka Hulána, původně vznikl spojením systému BLOG:CMS a komerčních pluginů které Radek Hulán napsal, jako je např. plugin pro e-shop.

Na systému F-ART:CMS je kontroverzní způsob jeho licencování, ačkoliv sám Radek Hulán označuje BLOG:CMS licencovaný pod GNU GPL, což je dáno dědictvím projektů ze kterých BLOG:CMS vychází, jako volně dostupnou variantu F-ART:CMS, samotný F-ART:CMS ovšem volně dostupný není, resp. nejsou volně dostupné jeho zdrojové kódy, přestože projekt samotný opět na základě dědictví projektů, ze kterých vychází, podléhá licenci GNU GPL.

Druhou kontroverzí je způsob licencování dílčí částí systému určené pro e-shop. Přestože na obrázcích ([1][2]) z administrace e-shopu (které jsou dostupné na firemních stránkách společnost F-ART Agency s.r.o., ve které je Radek Hulán zaměstnán) je zjevné, že plugin je integrován do té publikační části systému, která vychází ze systémů, které jsou licencovány pod GNU GPL (BLOG:CMS, Nucleus CMS eXtreme Edition, Nucleus CMS), a proto implementace e-shopu jako celek podléhá licenci GNU GPL. Současné implementace je zpoplatněna (ceník F-ART Agency s.r.o. ze dne 11. 4. 2009) a zdrojové kódy nejsou zveřejněny, neboť je zatím žádný Hulánův „zákazník“ nezveřejnil (GPL vyžaduje povinnost poskytnout zdrojové kódy jenom tomu, kdo legálně získal kopii díla).