800 slovenských kopáčů

Z Hulanopedia

Přejít na: navigace, hledání
Originální post na Extra Hardware

Compressor

  • Jistý slovenský čtenář si na webu Extrahardware.cz dovolil ke článku Technologie RV770: jak vznikl Radeon HD 4800 napsat kladný komentář vůči firmě ATi a o konkurenční nVidii tvrdil, že recykluje 2 roky starou architekturu.
  • To si samozřejmě Mistr nemohl nechat líbit, párkrát udeřil pěstičkou do svého profi stolu vedle profi klávesnice Logitech G15 a napsal do komentářů xenofobní hejt nejhrubšího zrna (viz. citace 128 geniálních vědců představujících shader procesory nVidie proti 800 kopáčů alias shader procesory ATi).
  • Redaktor Extrahardware.cz, Lukáš Fiala, mistrovi vysvětlil, že tohle jako ne, že je to takhle.
  • Mistr Lukášovi zase napsal, že tohle zase ne, že je to takhle + ověřená informace o 100x větším cash flow nVidie vzhledem k AMD/ATi, přičemž si nemohl odpustit zdrobnělé oslovení "Lukášku".
  • Lukáš Fiala zase samotného mistra oslovil "Radečku".
  • Následuje tuctový flame jak jej všichni známe.
  • Na popud stížností slovenských návštěvníků webu dostal mistr varování (smutník).

Citace

Uživatel Pegzli: "Zacnem od podlahy, polke veci som velmi nechapal, ale za to som pochopil, ze ATi si razi lepsiu cestu do buducna, zatial co nVIDIA sa tak povediac ruti do zahuby, no uvidime ako to vsetko dopadne... Mam taky pocit, ze nVIDIA tazi z 2 rocnej architektury maximum a neviem co viac este mozme cakat, zatial co ATi testujeco sa viac oplati a ma viac rieseni pre trh ;) Autora chvalim za pekny clanok aj ked na mna trochu velmi "odborny", ale to je moj problem :D"

Uživatel rADo: "Tobě bude tak 12 let, co? FanATIci jsou opravdu mimořádně srandovní lidé, doslova opěvují jakýkoliv ATI odpadek. To už je normálně na sociologickou studii :-) Takže "budoucnost" je 800 primitivních jednotek, které skoro nic (ATI) nezvládají, oproti špičkově navrženým rychlým 128 SP jednotkám NVIDIE, které zvládají náročné operace řádově lépe (jsou zhruba 10x !! efektivnější)? Přístup NVIDIE - najmu si na práci 128 geniálních vědců, kteří dokáží COKOLIV. Přístup ATI - najmu si 800 kopáčů. Osobně je mi sympatičtější inteligentní přístup NVIDIE, a ve hrách je to vidět - NVIDIA GTX 280 -drtí- ATI 4870 o 30-40% při srovnatelné či nižší spotřebě. Ani 800 ATI "primitivních kopáčů" zjevně nemá na stovku geniálních NVIDIA "vědců" ;) Pokud je někdo pokrok a inteligence, je to to jednoznačně v táboře NVIDIE. Neustále jásat a hopsat nad primitivní ATI kartou, která se dotahuje na skoro 2 roky starou 8800ULTRA, to opravdu nechápu. Kdyby byla o 50% nad NVIDIÍ, tak se o ni začnu zajímat, ale 30-40% pod ní? Nad čím ti pubescenti hopsají? //edit LF: na Radkovu žádost odstraněna xenofobní narážka"

Lukáš Fiala, Extra Hardware: "Zase špatně. Srovnání "slabých" 800 SPs se "silnými" 128 SPs bych čekal od nějakého nVidiota, který do problematiky vůbec nevidí, ne od člověka, co o sobě tvrdí, že má IQ 150 a navíc diskutuje pod článkem, ve kterém je to velmi srozumitelně vysvětleno. Shadery ATI a nVidie jsou zcela jednoduše dva rozdílné přístupy k jedné věci. Jak se ukazuje, s efektivitou shaderů nVidie to nakonec nebude tak dobré, jaké o nich je obecné mínění - zabírají totiž více tranzistorů, přidružená MUL jednotka je často nevyužitá, vyžadují manuální úpravy designu čipu a nezvládají double-precision výpočty. Osobně je mi sympatičtější přístup ATI a je to ve hrách vidět - Radeon HD 4870 je o 20-30% pomalejší než GeForce GTX 280 při poloviční ceně."

Uživatel rADo: "Lukášku, cena je záležitost marketingu a maximalizace zisků. 8800ULTRA je +/- to samé co 9800GTX, a cenové rozmezí je 18.000 Kč versus 7.000 Kč. Proč? Protože marketing... Navíc v high-endu se nikdy na cenu nehraje, výkon bývá běžně jen o 10% vyšší a cena zcela někde jinde (viz i Intel a AMD CPU). Výkon o 30-40% vyšší se dá bez problémů ocenit (zpočátku) dvojnásobnou cenou. Něco si k tomu přečti, pochop že tvoje omezené znalosti na 35letého chlapa nikdy nemohou stačit: [odkaz na mistrův profi článek, nebudeme dělat reklamu :)] AMD/ATI je navíc v naprosto zoufalé peněžní situaci, postrádá peníze na běžný provoz, na výplaty. Ona musí za každou cenu prodávat TEĎ, nemůže čekat a dovolit si "price skimming". NVIDIA má cash-flow 100x lepší, a proto líže smetanu a postupně zlevňuje, nemusí to tam za nízkou cenu hrnout hned :-) "Shadery ATI a nVidie jsou zcela jednoduše dva rozdílné přístupy" -- jistě, jsem rád, že jsi to také pochopil. 128 NVIDIA géniů je jiný přístup než 800 ATI kopáčů. To je jasné."

Lukáš Fiala, Extra Hardware: "Radečku, já nejsem akcionářem nVidie ani AMD, takže nějaká maximalizace zisků je mi úplně ukradená. Pokud chci nejlepší výkon za svoje peníze pro svůj obyčejný 22" monitor, ATI je lepší volba. Je mi líto, že ačkoliv sám používáš spojení "osobně je mi sympatičtější", jeho význam ti zcela uniká."